Rola nawyków w ciężkiej sztuce uważności

← Wróć do listy artykułów

Kopia Black White Grey Inspirational Quote Stardust Splatter Poster(2)

Uważność, w anglojęzycznym świecie nazywana mindfulness, obecnie robi oszałamiającą karierę w wielu podręcznikach do biznesu, poradnikach skutecznego marketingu czy w książkach z nowoczesnego zarządzania firmą. Umiejętnie dostrzegana, stanowi klucz do naszej egzystencji. Jest niezbędna do rozwoju, osiągania sukcesu i bycia skutecznym we wszystkich obszarach ludzkiej aktywności. To właśnie między innymi uważność jest kluczem do walki z nawykami, gdzie zamiast czytać kolejne pozycje typu “Jakie nawyki warto wyrobić”, powinno skupić się na jej praktykowaniu. 

W dzisiejszych czasach istnieje społeczeństwo, które do końca nie zdaje sobie sprawy, jak ogromna jest siła nawyków. Nic dziwnego, często zostały one nabyte przez okres dzieciństwa lub dojrzewania i nie jesteśmy w większości nich świadomi. Robimy coś automatycznie, czasem kompletnie nie zdając sobie z tego sprawy. Wielu specjalistów, naukowców pracujących nad nawykami wskazuje, że jedyną drogą do osiągnięcia sukcesu w tym względzie jest zachowanie nieustannej czujności we wszystkich działaniach podejmowanych w ciągu dnia. W całej naszej aktywności. Oczywiście, przeszkodą jest przekonanie większości ludzi o wysokim poziomie samokontroli. W rzeczywistości bardzo ciężko jest nam się kontrolować na tak wysokim poziomie, jak sądzimy. Nawyki są bezpośrednio związane z określonymi sytuacjami. To takie sytuacje, w których pojawia się wyzwalacz pod postacią jakiejś pokusy. Praktykowanie uważności podnosi odporność na pokusy, dlatego że ćwiczymy głównie nasz umysł, aby nie identyfikował się z tym, co go otacza, by pozwolić wszystkiemu, co dostrzega, swobodnie przepłynąć i ustąpić miejsca kolejnemu czemuś. Dużo łatwiej jest tak przygotowanemu umysłowi nie tylko dostrzec pokusę, ale też jej się nie poddać. Widząc pokusę, po prostu stwierdzasz jej istnienie. Dokonujesz w ten sposób kolejnego podziału na to, co Cię spotyka, i tego, którego to spotyka. Ten podział uławia przejście obok bez poczucia, że z czegoś się rezygnuje. Mówiąc o uważności warto zaznaczyć po raz kolejny, że jest jednym z najlepszych sposobów na wychwycenie nieświadomych nawyków, które rządzą nami, dopóki są nieuświadomione. Uważność bowiem wydobywa je na światło dzienne i wtedy jest dużo łatwiej podjąć decyzję, jak się w niej zachować. 

 Istnieje powiedzenie “Skoro już to wiesz, to co z tym teraz zrobisz?”.   Uważność i skuteczne nawyki powodują, że zaczynasz widzieć to, czego do tej pory nie widziałeś/aś, a już sam fakt dostrzegania tego jest warunkiem niezbędnym, żeby w ogóle zacząć coś z tym robić.  Będąc w temacie nawyków, to zupełnie normalne, że trudno jest przełamać złe nawyki lub wprowadzić nowe. Często stres wyzwala niechciane zachowania, a na pewno wpływa negatywnie na próbę ich zmiany. To co planujesz i chcesz zrobić wymaga czasu.  Uważności potrzebujemy, żeby sprawdzić: 

  • Z jakim celem wiąże się dany nawyk?
  • W jaki sposób dany nawyk wpływa na obszar tego celu?
  • Co się stanie, jeśli nawyk będzie realizowany w dotychczasowej formie?
  • Co się stanie, jeśli zdecyduję się na zmianę nawyku?

 Nawyki to nie tylko słowo kojarzone dla większości z nas z czymś utrudniającym wszystkim życie. Bo przecież ile się o nich mówi w złym wydźwięku. Nawyki są również odpowiedzialne za wiele emocji, wiele podejmowanych każdego dnia decyzji. I to praktycznie we wszystkich obszarach naszego życia. Ale jednak warto przyznać, że o wiele łatwiej by nam się żyło, gdybyśmy pozbyli się tych złych nawyków, które czynią nasze życie gorszym, stoją za brakiem sukcesu lub strachem przed dokonaniem trwałych zmian w naszym życiu.