Kiedy czujesz i myślisz o podjęciu psychoterapii, możesz zauważyć zaskakującą liczbę dostępnych nurtów. Typy i nurty psychoterapii, mają porównywalną skuteczność w leczeniu trudności emocjonalnych, takich jak: depresja, nerwice (m.in. zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, nerwica lękowa), fobie, zaburzenia odżywiania, lęk, trauma, czy uzależnień. Ostatecznie wybór odpowiedniego należy do pacjenta i osoby potrzebującej pomocy. W trakcie psychoterapii poszerzamy świadomość naszych zachowań, wzorców. Należy pamiętać, że wielu terapeutów stosuje kombinację technik z różnych rodzajów terapii. Wypróbowanie jednego podejścia i stwierdzenie, że nie działa, i wypróbowanie innego typu, jest również całkowicie normalne. Terapia może być trudna, niezależnie od tego, jaką się wybierze. Terapeuci są przeszkoleni, aby pomagać bez osądzania.
Na co warto zwrócić uwagę dokonując wyboru psychoterapeuty?
• Jakie problemy chcę rozwiązać? Mogą być konkretne lub niejasne.
• Czy są jakieś szczególne cechy, które chcę uwzględnić u terapeuty? Na przykład, czy czuję się bardziej komfortowo z kimś, kto podziela moją płeć?
• Ile mogę realistycznie wydać na sesję ? Są one minimum co tydzień.
• Jak terapia wpasuje się w mój harmonogram pracy, życia prywatnego i wolnych godzin?
• Co mnie przyciąga do danego terapeuty?
Poznaj popularne rodzaje psychoterapii:
1. Terapia Gestalt – skupiona jest na świadomości o tym, co się dzieje w chwili obecnej . W trakcie tej terapii pacjent odkrywa swoje prawdziwe uczucia, które do tej pory były przygaszone i akceptuje swoje emocje. Pacjent po terapii zwiększa świadomość siebie i bardziej sobie ufa. Terapia nie odrzuca ani nie neguje przeszłych wydarzeń i przyszłych możliwości. Skupia się na obecnych odczuciach i zdarzeniach, które pojawiły się na skutek działań w przeszłości. Podczas sesji pacjent i terapeuta rozmawiają i zastanawiają się, dlaczego właśnie teraz pojawiło się jakieś wspomnienie. Dzięki takiemu podejściu przyjrzysz się nierozwiązanym problemom, takim jak konflikty w związku i rodzinne, biorąc pod uwagę, jak wpływają one na Twoje samopoczucie emocjonalne.
Działania nurtu Gestalt:
• nastawienie na działanie w teraźniejszości
• akceptacja siebie, swoich potrzeb i oczekiwań
• poszerzanie świadomości
• Doświadczanie różnych emocji
• wyrażanie własnych potrzeb
• poczucie odpowiedzialności za siebie
• odrzucenie oczekiwań otoczenia, które są sprzeczne z wiedzą na swój temat.
2. Terapia humanistyczna – to podejście, które analizuje, w jaki sposób twój światopogląd wpływa na dokonywane przez ciebie wybory, zwłaszcza te, które powodują niepokój. Opiera się na przekonaniu, że najlepiej rozumiesz swoje doświadczenia i potrzeby. Terapeuci humanistyczni pracują, aby pomóc ci lepiej zrozumieć to, czego doświadczasz, oferując wskazówki i wsparcie bez interpretowania twoich uczuć.
Twój terapeuta pomoże ci dążyć do celu, jakim jest życie najbardziej satysfakcjonującym życiem, głównie poprzez umożliwienie ci bycia prawdziwym sobą. Spędzisz czas badając sposoby rozwoju i zwiększania samoakceptacji oraz omawiając problemy, z którymi się borykasz. Inną ważną zasadą w terapii humanistycznej jest bezwarunkowy szacunek. Oznacza to po prostu, że twój terapeuta cię zaakceptuje, nawet jeśli nie zgadza się z tobą w niektórych sprawach. Terapia humanistyczna jest szczególnie przydatna w radzeniu sobie z negatywną oceną (postrzeganą lub rzeczywistą) ze strony innych. Generalnie to ty tutaj będziesz kierować sesją. Twój terapeuta wkroczy w razie potrzeby, ale poza tym będzie Cię aktywnie słuchał, od czasu do czasu zadając pytania, aby upewnić się, że rozumie, co mówisz.
3. Terapia psychodynamiczna – rozwinęła się z psychoanalizy, długoterminowego podejścia do leczenia zdrowia psychicznego. W psychoanalizie możesz oczekiwać, że z terapeutą porozmawiasz o wszystkim co się dzieje w Twoim umyśle. Dzięki temu odkryjesz wzorce w myślach lub zachowaniu, które mogą przyczyniać się do cierpienia. Porozmawiasz tutaj również o swoim dzieciństwie i przeszłości, a także o powracających snach lub fantazjach, które miały miejsce.
Jak to działa – w terapii psychodynamicznej pracujesz z terapeutą, aby zbadać związek między nieświadomym umysłem a twoimi działaniami. Obejmuje to badanie emocji, relacji i wzorców myślowych.
4. Terapia behawioralna – zorientowane na działanie podejście do leczenia zdrowia psychicznego. Zgodnie z teorią behawioralną pewne zachowania rozwijają się na podstawie zachowań/działań, których nauczyłeś się w przeszłości. Niektóre z tych zachowań mogą negatywnie wpłynąć na Twoje życie lub powodować stres. Terapia behawioralna może pomóc zmienić reakcje behawioralne.
Jak to działa – w terapii behawioralnej nie spędzasz dużo czasu na rozmowach o nieświadomych przyczynach swojego zachowania lub trudnościach emocjonalnych. Zamiast tego skupiasz się na sposobach zmiany reakcji behawioralnych i wzorców, które powodują niepokój.
5. Terapia poznawczo-behawioralna – to krótkoterminowe podejście do leczenia zdrowia psychicznego. Jest podobna do terapii behawioralnej, ale odnosi się również do niepomocnych wzorców myślowych lub problematycznych myśli. Ideą tej terapii jest to, że pewne uczucia lub przekonania, które masz na temat siebie lub sytuacji w twoim życiu, mogą prowadzić do niepokoju. Właśnie ten stres
może przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego, występować obok nich lub rozwijać się jako powikłanie innych problemów ze zdrowiem psychicznym.
Jak to działa
Podczas sesji pracujesz nad identyfikacją wzorców i dowiadujesz się więcej o tym, jak negatywnie one na ciebie wpływają. Dzięki wskazówkom terapeuty odkryjesz sposoby zastąpienia negatywnych wzorców myślowych lub zachowań tymi, które są bardziej pomocne i dokładne. Podobnie jak terapia behawioralna, terapia poznawczo – behawioralna nie koncentruje na zajmowaniu się przeszłymi wydarzeniami. Zamiast tego skupienie przywiązuje na rozwiązywaniu istniejących objawów i wprowadzaniu zmian. Często obejmuje ona pracę domową lub praktykę poza sesją terapeutyczną. Na przykład możesz śledzić negatywne myśli lub rzeczy, które Cię niepokoją między sesjami w dzienniku. Ta praktyka pomaga wzmocnić to, czego uczysz się podczas terapii i zastosować nowe umiejętności w codziennych sytuacjach.
6. Psychoterapia metasystemowa – podejście MetaSystemowe czerpie z trzech głównych źródeł: wybranych nurtów psychoterapii, głównie: psychodynamicznej, ericksonowskiej i poznawczej; filozofii stosowanej Berta Hellingera oraz ze świeckiej duchowości Dzogczen, buddyzmu i mistyki chrześcijańskiej. Podejście MetaSystemowe jest od ponad 20 lat z powodzeniem stosowane w praktyce klinicznej, szkoleniu i superwizji.
Obecne badania wykazują, że skuteczność nurtów jest podobna a wybór, który nurt jest dla Ciebie odpowiedni, zależy od Twojego sposobu bycia, relacji z terapeutą i od tego, czego w danym momencie potrzebujesz. Pamiętaj również, że zmiana terapeuty lub rodzaj terapii jest jak najbardziej w porządku, jeśli to nie działa na Ciebie. Próbuj, aż w końcu znajdziesz tą, która okaże się dla Ciebie odpowiednia.