Psychologia Zmiany to dziedzina psychologii opisująca teorie i systemy pracy z ludźmi w charakterze trenera mentalnego. Można powiedzieć, że stanowi niejako komplikację najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w terapii, coachingu, mentoringu i konsultingu. Opanowanie tej wiedzy pomaga sobie i innym ludziom w skuteczny sposób rozwiązywać problemy, zmieniać złe nawyki i budować nowe – te pozytywne. Również dzięki niej potrafimy zażegnać konflikty i zwiększyć własny potencjał, służący do osiągania celów i realizowaniu wyznaczonych planów.
Psychologia behawioralna, humanistyczna, analityczna, coaching – każda z tych dziedzin psychologii, patrzy na człowieka z innej strony. Wypracowała sobie własne mechanizmy poznawcze i praktyki. Trener mentalny będący coachem, w całkowicie inny sposób spogląda na klienta i proponuje mu inne metody do pracy. W ostatnich latach można zaobserwować częstszy powrót do postrzegania człowieka jako całości. Zaczynamy traktować własne ciało i ducha jako jeden, połączony ze sobą, jak i ze środowiskiem – mechanizm. Osoba wykonująca zawód trenera mentalnego, czerpie techniki głównie z coachingu, psychologii, psychoterapii i mnóstwa innych, kreując tym samym nową jakość. Jak możemy się domyśleć, taka praca nie jest dla każdego. Wymaga nie tylko ambicji, ale również i pokory. Ambicja pomaga wytworzyć pełną gotowość do ciągłego rozwijania się, natomiast pokora uczy przyznawać się do własnej niewiedzy. Mimo wszystko, zgodzicie się, jest to zawód niezwykle wyjątkowy. To zawód, który tworzy człowieka. Sprawia, że z dnia na dzień, z kolejnym klientem, staje się po prostu lepszy.
Psychologia zmiany wykorzystuje źródła wiedzy między innymi z:
- psychologii poznawczej,
- psychologii analitycznej,
- psychologii humanistycznej,
- psychologii behawioralnej,
- psychologii uważności,
- NLP (programowanie neurolingwistyczne),
- coachingu,
- aktorstwa (techniki aktorskie stanowią niezwykle ważne narzędzie pracy trenera).
Osoba wykonująca zawód trenera psychologii zmiany, ma do wyboru wiele form pracy z klientem:
- Mentoring – relacja, w której trener przyjmuje rolę mistrza, a klient ucznia. Mentor dysponuje większą wiedzą niż osoba, której pomaga. Dlatego jest w stanie precyzyjnie wskazać najlepsze dla niej rozwiązania.
- Coaching – opiera się na zasobach klienta. Coach nie wskazuje drogi i rozwiązań. Posługuje się metodą pytań, wyzwalając tym samym zasoby klienta.
- Terapia – terapeuta przy tej współpracy, obowiązkowo musi posiadać wiedzę z zakresu psychologii i psychoterapii. Jest to niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia terapii, która niekiedy potrwać może nawet i kilka lat.
- Szkolenie – służy do zdobycia określonej wiedzy i umiejętności. Trener, najlepiej za pomocą praktyki, przekazać musi wiedzę i nabycie nowych umiejętność wśród uczestników.
- Praca – powoli akceptujemy możliwość pomocy z zewnątrz. Psychologia Zmiany i jej trener pokaże, że nie musimy do wszystkiego dochodzić sami, a eksperckie rady pomogą nam zaoszczędzić czas.
- Rozwój kariery – w tym obszarze pomoc trenera polega na szukaniu odpowiedzi na pytania o kierunek kariery, wyboru zawodu czy zwiększenie skuteczności działania w określonej dziedzinie. Często usłyszeć tutaj można “wizja”, “pasja”, “cele”.
- Zarządzanie – czyli inaczej mówiąc, panujące w przedsiębiorstwach relacje i przywództwo.
- Relacje rodzinne – trener sprawdzi się również tutaj, ucząc właściwych i skutecznych metod komunikacji między żyjącymi ze sobą członkami rodziny.
- Personal Branding – ten element autopromocji jest podstawą sukcesu zawodowego. Trener mentalny porusza się również w tym obszarze.
- Finanse – znaczna ilość społeczeństwa nie potrafi gospodarować własnym majątkiem. Zamiast go spożytkować mądrze, trwonią go na lewo i prawo. Praca trenera ma tutaj nie tylko zakres doradcy finansowego, ale również osoby, która pomaga zmienić sposób myślenia o pieniądzach.
Psychologia Zmiany i zakres jej działania pod kątem zawodu, nie jest dla wszystkich. Odnajdą się w niej na pewno osoby kochające ludzi, potrafiące wydobyć z nich prawdziwy potencjał. Szukanie przez trenera nieszablonowych rozwiązań i narzędzi, wpływa nie tylko na zmianę myśli klientów, ale również ich emocji. Spoglądając ze strony klienta, jest to na pewno piękna nauka, gdzie przy pomocy trenera mentalnego, jesteśmy w stanie odkryć siebie i nasze wewnętrzne piękno.